Porady

ABC…Baterie termostatyczne natryskowe… Niestety nie dla każdego.

Znasz to uczucie, gdy podczas kąpieli pod prysznicem nagle zamiast ciepłej wody po plecach spływa lodowata? Dzieje się tak w skutek wahań ciśnienia wody. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest zakup baterii termostatycznej.

 

Znasz to uczucie, gdy podczas kąpieli pod prysznicem nagle zamiast ciepłej wody po plecach spływa lodowata?

 

Dzieje się tak w skutek wahań ciśnienia wody w instalacji. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest zakup baterii termostatycznej.

 

Bateria termostatyczna utrzymuje stałą temperaturę wody. Dzieje się tak za sprawą układu utrzymywania stałej temperatury, który odpowiedzialny jest za mieszanie wody ciepłej i zimnej. Zastosowany w niej element odkształcający się pod wpływem zmian temperatury, który powoduje zwiększenie lub zmniejszenie przekroju otworu wpływu wody (ciepłej lub zimnej w zależności od potrzeby), tym samym ostatecznie otrzymujemy wodę w idealnej dla nas temperaturze.

 

Dzięki niej zaoszczędzimy także nasz cenny czas, który trzeba poświęcić na ustawienie temperatury wody w porównaniu do standardowej baterii, oraz zmniejszymy zużycie wody, która marnuje się podczas jej regulacji.

 

Niestety bateria termostatyczna nie jest dla każdego !

 

Jeśli woda ciepła dostarczana jest przez sieć wodociągów miejskich lub czerpana jest z zasobnika pojemnościowego, to bateria termostatyczna będzie działać bez zarzutu.

Inaczej zaś będzie jeśli woda ciepła dostarczana będzie przez gazowy, czy elektryczny podgrzewacz wody, bądź kocioł dwufunkcyjny.

 

Bateria termostatyczna wymusza pracę powyższych urządzeń grzewczych na maksymalną moc, a w konsekwencji przestają one działać  właściwie.

 

Podsumowując baterie termostatyczne nie nadają się do zastosowania w budynkach, gdzie ciepła woda jest przepływowo podgrzewana.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *