Porady

Kotły gazowe

Kocioł na długie lata – Ważny Wybór

Typowy dom średniej wielkości, z niedużym ogródkiem. W środku cztery pokoje, dwie łazienki i kuchnia.

Typowy dom – średniej wielkości, z niedużym ogródkiem. W środku cztery pokoje, dwie łazienki i kuchnia. Wielkie marzenie jednej z rodzin, która za pół roku chce się do niego wprowadzić. Wszystko jest już zaplanowane. Pozostał wybór  odpowiedniego  kotła –  niezbędnego w przypadku ogrzewania gazowego, na jakie zdecydowali się inwestorzy.

I co dalej ?

Warto zainwestować

Najbardziej wydajny i oszczędny jest kocioł kondensacyjny. Jest on droższy, jednak ta inwestycja z czasem przyniesie wymierne korzyści – niższe rachunki za gaz. Jego sprawność jest wyższa o kilkanaście procent dzięki zamontowanemu wewnątrz wymiennikowi ciepła o specjalnej konstrukcji. To w nim schładzamy tak spaliny, że doprowadzamy do skraplania pary wodnej ze spalin i tę całą energię „przekazujemy” do instalacji centralnego ogrzewania.  Schładzają się one do temperatury punktu rosy, czyli ok. 57 stopni Celsjusza, co w tradycyjnych kotłach nie jest możliwe. Aby te zjawiska mogły skutecznie zachodzić temperatura wody krążącej w instalacji grzewczej nie może być zbyt wysoka. Dlatego przy wyborze kotła kondensacyjnego należy tak zaprojektować instalację, aby podczas największych mrozów ok. – 20 stopni Celsjusza, temperatura zasilająca grzejniki nie wynosiła więcej niż 70-75 stopni. Dziś praktycznie wszystkie projektowane obiekty mają tak dobrane grzejniki, zatem nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania ekonomicznego kotła kondensacyjnego w omawianym typowym domu.

Nie potrzeba dużo miejsca

W przypadku domów małych, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest bardzo ważny i kocioł musi być umiejscowiony w łazience, a nie w specjalnie do tego przeznaczonej kotłowni, najlepszy będzie kocioł wiszący. Do jego zainstalowania potrzeba jedynie kawałka wolnego miejsca na ścianie. – W przypadku tego domu lepszym rozwiązaniem będzie też kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Ogrzewa wówczas nie tylko wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania, ale dzięki zasobnikowi – również wodę użytkową. Jego pojemność powinna być dostosowana do liczby osób zamieszkujących dom i ich potrzeb.  W przypadku przeciętnej czteroosobowej rodziny z pewnością wystarczy pojemność około 100-120 litrów.

Dwa w jednym

Moc kotła jednofunkcyjnego dobiera się w zależności od zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania. Gdy ma on współpracować z zasobnikiem, należy dodatkowo uwzględnić moc potrzebną do ogrzania ciepłej wody. W kotle używanym do tego celu powinna ona wynosić co najmniej 12-24 kW. Wówczas woda w zasobniku będzie szybko ogrzewana, a przerwy w pracy kotła na potrzeby c.o. – niezbyt długie.  Zasobnik również może być powieszony na ścianie. Najczęściej jednak, ze względu na jego ciężar wraz z wodą, ustawia się go na podłodze, w pobliżu kotła. Ostatnio popularne są kotły ze zintegrowanym zasobnikiem, umieszczone w jednej obudowie. Większość renomowanych firm produkujących kotły, m.in. Immergas, ma takie w swojej ofercie.

Gdy w domu nie ma pomieszczenia odpowiedniego na kotłownię lub brakuje wolnego przewodu kominowego, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, dobrze jest wybrać kocioł z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do spalania czerpie on z zewnątrz przy pomocy przewodu powietrzno-spalinowego. Dzięki temu zimno nie napływa do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł, a mieszkańcy budynku nie są narażeni na kontakt ze spalinami.

Ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody w domu o powierzchni około 150 mkw, w którym mieszkają cztery osoby, to koszt ok. 4 tys (gaz ziemny) lub 8 tys. (gaz płynny) w całym okresie grzewczym. Dom musi być jednak dobrze ocieplony.

W przypadku domu o powierzchni około 150 m2, wybudowanym w technologii Ytong, gdzie nie zaplanowano pomieszczenia na kotłownię i osobnego przewodu kominowego, najlepiej wybrać kocioł:

  • o jak najmniejszych wymiarach
  • jednofunkcyjny z zasobnikiem
  • kondensacyjny
  • pracujący w systemie z zamkniętą komorą spalania
  • wiszący na ścianie

Warunki te spełniają kotły z serii VICTRIX firmy Immergas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *