Porady

Zadbaj o swój kominek!

Za oknem zima, więc nasze kominki są też w codziennej eksploatacji. Jak zatem dbać o kominek, żeby zawsze pięknie wyglądał, a piękna palącego drewna nie zasłaniała czarna od sadzy szyba?

 

 Za oknem zima, więc nasze kominki są też w codziennej eksploatacji. Jak zatem dbać o kominek, żeby zawsze dobrze wyglądał, a piękna palącego drewna nie zasłaniała czarna od sadzy szyba?

Przede wszystkim należy zacząć od podstaw, czyli jakości opału. Najczęściej wykorzystujemy tu drewno, ponieważ charakteryzuje się ono wysoką kalorycznością i jest najbardziej dostępne. Nie każde drewno jest jednak odpowiednie – idealne będzie drewno z drzew liściastych. Drzewa iglaste nie bardzo nadają się do kominka, ponieważ charakteryzuje je duża zawartość żywicy, która podczas spalania powoduje iskrzenie,a także sprawia, że sadze bardzo szybko się osadzają. Pamiętaj także, że drewno do kominka powinno być suche !

Kominek jednak nie czyści się sam!

Po każdym użytkowaniu należy wyczyścić palenisko (oczywiście po całkowitym ostygnięciu!!!) Systematyczne dbanie o czystość wkładu kominkowego sprawi, że posłuży nam  on znacznie dłużej!

Czysta szyba to podstawa.

Cała frajda z kominka to widok pięknie płonącego drewna…niestety sadze osadzające się na szybie kominka  często przysłaniają nam ten piękny widok, a ich usunięcie wcale nie należy do najprostszych.

Niewielki osad usuniemy płynem rozpuszczającym tłuszcze, możemy spróbować także wykorzystać popiół z paleniska (zgniatamy delikatnie zwilżoną zwykłą gazetę, nakładamy popiół z paleniska i czyścimy).

Większy osad usuniemy za pomocą specjalistycznych płynów usuwających bez problemu wszystkie osady. Sprawdzi się tu preparat dostępny tutaj ->  https://www.disan.pl/produkty/szczegoly/470/srodek-czyszczacy-do-kominkow-firenet

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *