Wydarzenia

ABC … Kotły kondensacyjne.

 

Po wprowadzeniu Dyrektywy ErP (Energy related Products) , która określa jakość urządzenia, biorąc pod uwagę jego sprawność i ilość energii elektrycznej jaką wykorzystuje, na rynku w zasadzie zniknęły tradycyjne kotły, a zostały kotły kondensacyjne,  ponieważ cechuje je wysoka sprawność .

Co to jest kondensacja ?

Proces kondensacji w przyrodzie polega na zamianie znajdującej się w powietrzu pary wodnej  ze stanu gazowego w ciekły, prowadzi to do powstania chmur, mgły, rosy i szronu.

Proces kondensacji w kotłach gazowych polega na skraplaniu pary wodnej zawartej w spalinach powstałych w wyniku spalania gazu. Odzyskana dzięki temu energia wraca z powrotem do kotła.              W tradycyjnych kotłach gazowych ta energia jest tracona, ponieważ para wodna w tym przypadku ulatnia się wraz ze spalinami w komin. Zatem kotły kondensacyjne mają wyższą sprawność w porównaniu do tradycyjnych kotłów , dzięki odzyskanej dodatkowej energii.

Na czym polega sprawność kotła kondensacyjnego?

Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się wysoką sprawnością, dlatego, że  wykorzystuje dodatkowe ciepło zawarte w parze wodnej spalin. Minimalizuje  także straty ciepła. Duży wpływ na sprawność ma także materiał , z którego powstaje kocioł.np. Obudowa wysokiej jakości ogranicza straty ciepła. Sprawność możemy poprawić za pomocą automatyki pogodowej, czy pokojowej.

Kocioł kondensacyjny jedno-czy dwufunkcyjny?

Wszystko zależy od możliwości i potrzeb użytkownika.

Kocioł jednofunkcyjny służy jedynie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, aby podgrzewał także ciepłą wodę użytkową, należy go dodatkowo wyposażyć w pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej.

Kocioł dwufunkcyjny posiada wbudowany wymiennik płytowy, więc woda jest podgrzewana na bieżąco w sposób przepływowy. Czyli im większy przepływ wody, tym niższa jej temperatura.

Jaki kocioł wybrać ?

Kocioł dwufunkcyjny jest odpowiednim rozwiązaniem do niedużych domów jednorodzinnych, gdzie zapotrzebowanie na ciepłą wodę jest niskie.

Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem sprawdzi się w większych domach w których mieszkają więcej niż trzy osoby, gdzie zapotrzebowanie w ciepłą wodę jest wysokie, a instalacja rozległa. Dzieje się tak dzięki  zasobnikowi, z którego możemy wykorzystać większą ilość ciepłej wody.

Do kotła jednofunkcyjnego, współpracującego z zasobnikiem istnieje możliwość podłączenia cyrkulacji ciepłej wody. Skraca ona czas oczekiwania na ciepłą wodę z kranu. Dzięki temu zyskujemy większy komfort i oszczędności, ponieważ nie zrzucamy zimnej z instalacji na odcinku od zasobnika do kranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *