Wydarzenia

ABC…Głowica termostatyczna.

Czujemy się bardziej komfortowo, jeśli nie musimy myśleć o temperaturze, zatem korzystajmy z głowicy termostatycznej do naszych grzejników, która ma za zadanie pilnować ustalonej temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Jak ona działa ?

Zasada działania głowicy termostatycznej jest prosta; wewnątrz głowicy znajduje się sprężysty mieszek, który za sprawą substancji wypełniającej reagującej na temperaturę, rozszerza się, bądź kurczy. Rozszerzając się naciska na trzpień zaworu doprowadzając do jego przymknięcia, czyli sprawia, że przez grzejnik przepływa mniejsza ilość wody, tym samym grzeje z mniejszą mocą. Jeśli temperatura spada mieszek w głowicy się kurczy, powodując otwarcie zaworu . Tym samym zawór zwiększa ilość wody powodując wzrost temperatury grzejnika.

Do jakich pomieszczeń stosować?

Aby uregulować ilość ciepła należy w każdym pomieszczeniu zainstalować głowicę termostatyczną. Straty i zyski ciepła w pomieszczeniach możemy zaobserwować nie tylko poprzez zmianę pogody, ale także włączając piekarnik, czy żelazko; temperatura w pomieszczeniu waha się również w zależności od tego ile osób w nim przebywa.

Aby temperatura była odpowiednia powinniśmy dostosowywać ją choćby do w/w warunków… i to zadanie jest właśnie dla głowicy termostatycznej.

Należy jednak dostosowywać temperaturę do poszczególnych pomieszczeń, takie dostosowanie ułatwiają nam oznaczenia poziomów zwykle w skali 0-5  na głowicy, gdzie :

0-zwykle zaznaczone jako *,odpowiada temp ok.6-8˚C, jest minimalną temperaturą zabezpieczającą przed zamarznięciem.

1-odpowiada temp. ok.11-14 ˚C ustawiamy ją np. na klatkach schodowych.

2-odpowiada temp. ok. 16-18 ˚C i jest idealną temperaturą do sypialni.

3- odpowiada temp. ok. 19-21 ˚ C, będzie optymalną temperaturą dla salonu jadalni i innych pokoi mieszkalnych.

4- odpowiada temp. ok. 22-24 ˚C i jest zwykle ustawianą temperaturą w łazienkach.

5- odpowiada temp. ok.25-28 ˚C , jest maksymalną temperaturą grzejnika.

Pamiętaj!

Jeśli włączysz np. tylko jeden z trzech grzejników, a w pozostałych zamkniesz dopływ ciepła, to grzejnik ten będzie pracował z pełną mocą i w rzeczywistości zużyje więcej ciepła. Ważne jest także aby zimą minimalne ustawienie termostatu nie było niższe niż 16˚C,ponieważ w niższej temperaturze rozwija się zawilgocenie, pleśń i prowadzi do uszkodzenia budynku.

Podczas wietrzenia mieszkania zakręcaj termostat- reaguje on automatycznie na zmianę temperatury i będzie niepotrzebnie dogrzewać temp. Pomieszczenia. Uważaj jednak jak długo wietrzysz mieszkanie, jeśli zbyt długo; wyziębisz je całkiem i jego ponowne nagrzanie będzie długo trwało.

Ważne jest także nie zasłanianie głowic np. zasłonami, ponieważ uniemożliwiają one swobodny przepływ powietrza, a temperatura między ścianą, a zasłoną będzie znacznie wyższa niż w całym pomieszczeniu (ponieważ głowica termostatyczna dostosuje się do temperatury między ścianą, a zasłoną, i nie będzie więcej dogrzewać pomieszczenia).

Głowice termostatyczne znajdziesz tu -> https://www.disan.pl/produkty/102/zawory-i-glowice-termostatyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *