Na rynku znajdziemy zlewozmywaki granitowe, które są wykonane z ok. 70 – 80% z naturalnego granitu, oraz ok. 20 – 30% z żywic akrylowych lub poliestrowych i barwników,
Ale znajdziemy również zlewozmywaki kompozytowe, które wykonane są z piasków pochodnych granitu np. kwarcu , oraz z żywic akrylowych lub poliestrowych. Istotne jest to, że stosunek żywicy jest tu znacznie wyższy, niż przy zlewach granitowych…
Co więc różni te dwa rodzaje zlewów ?
Poza głównym minerałem i procentowym udziale żywicy, różni je wygląd; zlewy granitowe są bardziej efektowne , wręcz przypominają kamień i są też bardziej odporne na zarysowania.
Zlewy kompozytowe, dzięki większym składzie żywicy, charakteryzują się zaś większą elastycznością, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Poza tym zlewozmywak kompozytowy może być tańszą alternatywą dla zlewów granitowych.
Co je łączy?
Z pewnością, przy odpowiedniej dbałości oba rodzaje posłużą przez wiele lat, ale ogromnie ważna jest systematyczność w dbałości o nie. Jeśli nie będziesz systematycznie dbać o swój zlew, to atrakcyjny wygląd po jakimś czasie zniknie.
Obydwa typy są odporne na krótkotrwałe oddziaływanie nawet bardzo wysokich temperatur.
Obydwa także pięknie się prezentują i nadają kuchni charakteru.
Czyszczenie;
Niestety jeśli chcemy, żeby nasz zlewozmywak pięknie się prezentował, nie tylko zaraz po zakupie; musimy pamiętać o wyżej wymienionej systematyczności.
Zlewy granitowe i kompozytowe należy umyć po każdym użyciu, a w szczególności po kawie, herbacie, sokach czy barwnikach!
Myjemy je ciepłą wodą z tym samym detergentem co naczynia i wycieramy do sucha miękką ściereczką. Jeśli zabrudzenie jednak nie chce się usunąć w taki sposób , użyjmy mleczka czyszczącego, które nie rysuje powierzchni ( nie wolno używać żadnych ściernych środków czystości typu druciak ! ) nie należy także stosować wybielaczy, gdyż mogą one uszkodzić odpływ i uszczelki.
Jeśli zaś dokucza nam problem twardej wody i osadów wapiennych, należy namoczyć miejsca z nalotem , roztworem octu i wody w proporcjach 1:1, bądź użyć środka do usuwania kamienia(np.DESCALER-dostępny na www.disan.pl).
Często pojawiające rysy np. od rondli, czy patelni, (dzieje się tak ponieważ metal jest miększym materiałem od granitu) proponujemy Państwu usunąć magiczną gąbką FRANKE.