Jaki grzejnik wybrać do łazienki?
Wybór grzejnika łazienkowego nie polega tylko na wyborze kształtu czy koloru. Należy przede wszystkim dobrać odpowiednią moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – np. czy ma służyć do ogrzewania, czy także pełnić funkcję suszarki, oraz jaką powierzchnię ma ogrzać.
FOT. GRZEJNIK RETTO INSTAL PROJEKT
Większość grzejników łazienkowych ma tradycyjną budowę drabinkową. Konstrukcja taka posiada cechy użytkowe; są one praktyczne, ponieważ możemy suszyć na nich np.ręczniki. Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak wieszaki czy uchwyty, które łatwo się je montuje.
FOT. NAKŁADKA SUSZĄCA NA GRZEJNIK INSTAL PROJEKT
Ich prosta konstrukcja daje spore możliwości aranżacji wnętrza, ponieważ grzejniki łazienkowe dostępne są w wielu kolorach. (Producenci oferują wiele standardowych kolorów, ale także mogą pomalować je na zamówienie dowolnie wybranym kolorem).
Ze względu na wysoką wilgotność w łazienkach grzejniki łazienkowe mają najwyższej jakości zabezpieczenia antykoryzyjne i powłoki wykończeniowe. Powłoki mogą być np. lakierowane, chromowane, metalizowane lub satynowe.
Grzejniki różnią sie sposobem zasilania ich w ciepło. Dzielimy je na:
– grzejniki wodne, które są zasilane z instalacji centralnego ogrzewania,
– grzejniki zasilane grzałką elektryczną,
– grzejniki wodno – elektryczne , jest to bardzo wygodne rozwiązanie całoroczne. W czasie sezonu grzewczego są zasilane ciepłem z instalacji c.o, zaś po sezonie grzewczym są one zasilane elektrycznie.
Dobór mocy grzejników łazienkowych jest obliczana inaczej niż innych grzejników,ponieważ mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Nie należy kierować się ich wielkością, a mocą podaną przez producenta. Ich niższa moc nie jest wadą, a zaletą, ponieważ pełni on także często funkcję suszarki i bywa częściowo przysłonięty.
Warto przed zakupem grzejnika łazienkowego skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dostosowac moc do potrzebnego nam grzejnika.
Ogrzewanie podłogowe.
Podłogę w łazience możemy ogrzać także za pomocą mat elektrycznych lub rur wodnych przewodzących wodę.
– Matę grzewczą możemy położyć w domu jak i w mieszkaniu, a jej koszt jest niższy niż koszt, jaki poniesiemy przy montażu instalacji wodnej. Należy jednak pamiętać, że ta oszczędność z czasem się zrówna, ponieważ ogrzewanie prądem jest około dwa razy droższe od wodnego potocznie zwanego podłogówką.
FOT. MATA GRZEWCZA THERMOVAL
– Wodna podłogówka zaś, to spory koszt na etapie instalacji. Należy pamiętać, że tego typu ogrzewanie kładzione jest na odpowiednio przygotowaną wylewkę, czyli należy o nim pomyśleć już na etapie projektu domu. Woda jest pompowana do rur z kotłowni, którą także należy odpowiednio wyposażyć. Wodna podłogówka to jednak dobra inwestycja, ponieważ pozwala nam obniżyć koszty tradycyjnego ogrzewania o kilkanaście procent.
Wszystko więc zależy od naszych warunków i oczekiwań. Przed podjęciem decyzji należy podliczyć koszty i ocenić, która inwestycja dla nas jest najbardziej opłacalna.