Wydarzenia

Nie musisz już oszczędzać na ogrzewaniu we własnym domu… Postaw na ekogroszek!

166H

Unia Europejska wydała rozporządzenie, zgodnie z którym od 2020 roku nie będzie można palić w domu węglem. W obliczu takiego zakazu warto przyjrzeć się innym sposobom ogrzewania domu, zwłaszcza tym pochodzącym z naturalnych źródeł. Unia Europejska przeznaczyła na promocję odnawialnych źródeł energii w Polsce ponad 6 mld złotych. Jedną z dotowanych opcji jest ogrzewanie na ekogroszek. Czym jest? Jakie niesie korzyści? Czy jest możliwe jego dofinansowanie?

Ekogroszek – co to?

Ekogroszek zaliczyć można do źródeł energii odnawialnej, obok materiałów takich jak pelet czy słoma. Jest paliwem, który pozyskiwany jest z wysokiej jakości węgla kamiennego. Ponieważ stosuje się go w piecach niskoemisyjnych, jego spalanie wiąże się z wytworzeniem stosunkowo niewielkich ilości tlenku węgla i siarki. Ogrzewanie na ekogroszek spełnia zatem proekologiczne oczekiwania konsumentów.

Korzyści z ogrzewania ekogroszkiem

Za wyborem tej metody ogrzewania przemawia kilka czynników. Jednym z nich są koszty – ogrzewanie ekogroszkiem jest wyjściem tańszym i bardziej wydajnym od ogrzewania olejowego czy gazowego. Porównując eksploatację ekogroszku i oleju opałowego, zauważyć można, iż ten drugi pochłania ok. 40% więcej kosztów. Oprócz korzyści ekonomicznych, ważne są również względy ergonomiczne – kotły na ekogroszek mają zautomatyzowane działanie. Wystarczy wsypać do podajnika zapas paliwa raz na kilka dni, a kocioł sam steruje dostarczaniem ekogroszku do komory spalania.

Gdzie można starać się o dotacje?

W związku z unijnymi programami ograniczenia spalin i wsparciem dla ekologicznych rozwiązań grzewczych, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie inwestycji jaką jest ogrzewanie na ekogroszek. W tym celu udać się należy do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w celu uzyskania niezbędnych informacji. Wysokość dofinansowania jest dla każdej gminy ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj nie przekracza kwoty stanowiącej połowę poniesionych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *