Wydarzenia

Jak zmniejszyć zużycie wody w łazience?

shower-653671 (1)

 

Ostatnio podpowiadaliśmy jak zmniejszyć zużycie wody w kuchni. Teraz pora na łazienkę. Stosowanie się do naszych sprawdzonych porad pozwoli obniżyć rachunki za wodę. Spróbuj i zobacz różnicę!

Zużycie wody w łazience zależy oczywiście od liczby domowników, ale – tak jak w przypadku kuchni – sedno sprawy tkwi w przyzwyczajeniach. Zmiana nawyków wszystkich członków rodziny nie jest zadaniem łatwym, ale efekty są jak najbardziej warte odrobiny wysiłku.

Oto lista naszych porad:

1. Myjąc zęby czy się goląc zakręcaj bieżącą wodę i odkręcaj tylko wtedy, gdy jest potrzebna.
2. Jeśli masz do wyboru wannę lub natrysk, wybierz prysznic. Kąpiel w wannie to średnio ok. 150 litrów wody, a prysznic – kilkadziesiąt.
3. Skróć czas, który spędzasz pod prysznicem. Chociaż długi poranny prysznic pozwala się dobudzić i zaplanować dzień, zużycie wody znacznie się zmniejszy, jeśli weźmiesz szybki prysznic.
4. Pod prysznicem używaj letniej wody. Podgrzanie wody to dodatkowy koszt, co sprawia, że ciepła woda jest o wiele droższa od zimnej.
5. Zakręcaj wodę, żeby się namydlić czy umyć włosy. W trakcie wykonywania tych czynności bieżąca woda nie jest potrzebna.
6. Kup baterię z termostatem i/lub ogranicznikiem przepływu. Funkcje te pozwalają na kontrolę temperatury i ilości wody.
7. Jeśli musisz jakąś rzecz wyprać ręcznie, skorzystaj z miski. Nie pierz i nie płucz pod bieżącą wodą.
8. Nastawiaj pranie ładując pełen bęben pralki, nie pierz w pralce pojedynczych ubrań.
9. Jeśli ubrania nie są mocno zabrudzone, wybierz krótszy program prania.
10. Regularnie sprawdzaj instalacje i uszczelki. Przez nieszczelny kran marnuje się nawet kilka litrów wody na dobę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *