Wydarzenia

Jakie ogrzewanie w łazience ?

Wybór grzejnika łazienkowego nie polega tylko na wyborze kształtu czy koloru. Należy przede wszystkim dobrać odpowiednią moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje – np. czy ma służyć do ogrzewania, czy także ma pełnić funkcję suszarki i jaką powierzchnię ma ogrzać.
Większość grzejników łazienkowych ma tradycyjną budowę drabinkową. Konstrukcja taka posiada cechy użytkowe; są one praktyczne, ponieważ możemy suszyć na nich np.ręczniki. Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak wieszaki czy uchwyty. Łatwo się je montuje, a ich prosta konstrukcja daje spore możliwości aranżacji wnętrza, ponieważ dostępne są w wielu kolorach.
gorgiel angu_r
Ze względu na wysoką wilgotność w łazienkach grzejniki łazienkowe mają najwyższej jakości zabezpieczenia antykorozyjne i powłoki wykończeniowe. Powłoki mogą być np. lakierowane, chromowane, metalizowane lub satynowe. Producenci oferują wiele standardowych kolorów, ale także mogą pomalować je na zamówienie dowolnie wybranym kolorem.
gorgiel triton_atr
Grzejniki różnią sie sposobem zasilania ich w ciepło. Dzielimy je na
– grzejniki wodne, które są zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, oraz
– grzejniki zasilane grzałką elektryczną,
                      coraz częściej stosuje się też
– grzejniki wodno – elektryczne , jest to bardzo wygodne rozwiązanie całoroczne. W czasie sezonu grzewczego są zasilane ciepłem z instalacji c.o, zaś po sezonie grzewczym są one zasilane elektrycznie.
  Dobór mocy grzejników  łazienkowych jest obliczana inaczej niż innych grzejników,ponieważ mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Nie należy kierować się ich wielkością, a mocą podaną przez producenta. Ich niższa moc nie jest wadą, a zaletą, ponieważ pełni on także często funkcję suszarki i bywa częściowo przysłonięty.
Warto przed zakupem grzejnika łazienkowego skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dostosowac moc do potrzebnego nam grzejnika.
 
 
Ogrzewanie podłogowe.
 
 
  Podłogę możemy ogrzać za pomocą mat elektrycznych lub rur wodnych przewodzących wodę.
– Matę grzewczą możemy położyć w domu jak i w mieszkaniu, a jej koszt jest niższy niż koszt jaki poniesiemy przy montażu instalacji wodnej. Należy jednak pamiętać, że ta oszczędność z czasem się zrówna, ponieważ ogrzewanie prądem jest około dwa razy droższe od wodnego.
termoval mata
– Wodna podłogówka to spory koszt na etapie instalacji, należy pamiętać, że tego typu ogrzewanie kładzione jest na odpowiednio przygotowaną wylewkę, czyli należy o nim pomyśleć już na etapie projektu domu. Woda jest pompowana do rur z kotłowni, którą także należy odpowiednio wyposażyć. Wodna podłogówka to jednak dobra inwestycja, ponieważ pozwala nam obniżyć koszty tradycyjnego ogrzewania o kilkanaście procent, a w wysokich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzi się podłogówka niż grzejniki ścienne.
podłogowka
 
 
  Wszystko więc zależy od naszych warunków i oczekiwań. Przed podjęciem decyzji należy podliczyć koszty i ocenić, czy jest to opłacalna inwestycja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *