Wydarzenia

Nie taka płytka straszna jak ją malują

ceramic-707167_1280

Jedną z pierwszych rzeczy, o których myślimy urządzając lub remontując łazienkę są płytki. O zawrót głowy może przyprawić mnogość kolorów, wzorów, rozmiarów i tekstur. Jak więc wybrać odpowiednie płytki i nie stracić przy tym głowy? Najlepiej wziąć głęboki oddech i pamiętać o trzech krokach: rodzaj, rozmiar i kolor.
Rodzaj

Największą popularnością cieszą się płytki ceramiczne. Do wyboru mamy między innymi: terakotę, glazurę, gres oraz płytki rektyfikowane. Terakota to przeważnie szkliwione płytki kamionkowe. Glazura – stosunkowo cienkie i kruche płytki fajansowe. Gres z kolei to płytki z mielonego kwarcu, kaolinu i skaleni, a płytki rektyfikowane to te z ostrymi, prostymi krawędziami, które uzyskujemy po mechanicznym obcięciu lub zeszlifowaniu brzegów. Wybierając rodzaj płytek pamiętajmy o ich kilku właściwościach: ścieralności, nasiąkliwośći i antypoślizgowości.

Rozmiar

Wybór rozmiaru płytek zależy właściwie od dwóch rzeczy – wielkości naszej łazienki i efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli łazienka jest stosunkowo niewielka i chcemy ją optycznie powiększyć, sprawdzonym rozwiązaniem są płytki wąskie i prostokątne, najlepiej w towarzystwie dużych luster, albo mozaika. Nie oznacza to, że musimy zrezygnować z dużych płytek. Przemyślmy jednak ich układ, pamiętając, że im więcej cięć, tym gorszy efekt. Duże płytki dobrze prezentują się w większych łazienkach, szczególnie jeśli są zdobione np. wzorem.

Kolor

Kolor z kolei to kwestia gustu i wyobraźni. W łazience mamy czuć się dobrze, więc wybierzmy kolor, który po prostu nam się podoba. Ciepłe odcienie beżu i brązu sprawią, że łazienka stanie się przytulna. Łącząc barwe stonowaną i wyrazistą, np. szarość i czerwień, uzyskamy nowoczesny efekt. Efektownym rozwiązaniem jest też zastosowanie kolorystyki morskiej – odcieni błękitu i zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *