Wydarzenia

Prowansja w Twojej kuchni

lavender-543728

Prowansja kojarzy nam się głównie z pięknym krajobrazem, sielanką, a przede wszystkim z lawendą. Niepowtarzalna atmosfera tego rejonu Francji stała się inspiracją architektów i dekoratorów wnętrz. A inspirowana stylem prowansalskim kuchnia stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu.

Najlepsze z natury

Styl prowansalski to przede wszystkim inspirowane naturą jasne kolory, np. lawendowy fiolet, jasny błękit czy odcienie beżu i żółci. Takie barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. W pomieszczeniach inspirowanych Prowansją nie może zabraknąć też drewnianych mebli. Najczęściej są one białe lub szare, zdobione motywami roślinnymi, np. kwiatami czy winogronami. Często spotyka się też meble z elementami z kutego żelaza.

Przytulnie i praktycznie

Kuchnia w stylu prowansalskim jest przede wszystkim ciepła i przytulna, ale też praktyczna. Pomieszczenie inspirowane tym stylem zachęca do przebywania w nim jak najczęściej. Taki efekt osiąga się dzięki podłodze z terakoty lub kamienia, a także jasnym ścianom, drewnianym meblom i belkom na suficie czy kamiennym blatom.
Istotną rolę odgrywają też dekoracje. Zdobione motywami roślinnymi naczynia, przeważnie w kolorze zielonym, niebieskim lub białym, wiesza się na wbitych w ściany haczykach lub stawia się je na odkrytych, drewnianych półkach. Styl prowansalski to też jasne tkaniny najczęściej ozdobione kwiatowymi lub geometrycznymi wzorami czy ręcznie haftowane, jak na przykład narzuty na meble czy obrusy. Formę dekoracji pełnią też doniczki z ziołami, np. bazylią, oregano czy rozmarynem. Jednak rzeczą, której w kuchni w stylu prowansalskim absolutnie nie może zabraknąć jest lawenda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *